Diyet Yaparken Tüketilmesi Gereken İçecekler

Diyet Yaparken Tüketilmesi Gereken İçecekler

Diyet yaparken yediğiniz besinler kadar içtiğiniz sıvılarda önem taşıyor. Diyete yardımcı içecekleri tüketerek, kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. 

SU: Öncelikle diyet yaparken başlıca içeceğiniz  "su" olmalıdır. Su içmek, metabolizmanızı hızlandırdığı gibi uzun süre tokluk hissi de veriyor. Vücutta yetersiz sıvı olması veya sıvı kaybının fazla olduğu dönemlerde metabolizma yavaşlıyor. Bu olumsuz durumlarla bol su içerek savaşabilirsiniz. Su içmek, kabızlık sorununu gidererek vücuttaki ödemin atılmasını sağlıyor. Özellikle içinde magnezyum ve potasyum olan sular diyet sırasında tüketilmelidir.

MADEN SUYU: Maden suyu, başta kalsiyum olmak üzere vücudun yağ yakma metabolizmasını çalıştıran mineraller içerir. Su ihtiyacını karşılar, uzun süreli tokluk hissi verir, iştahı kapatır. Bu özellikleriyle, sağlıklı ve kalıcı zayıflamaya yardım eder. Diyetlerde en ideal içeceklerdendir.

MEYVE ve SEBZE SUYU: Koyu yeşil meyve ve sebzelerin sularını içerek, hem vücudunuzun su ihtiyacını giderip, hem de açlığınızı kontrol edebilirsiniz. Ispanak, pazı, roka, maydanoz, fesleğen, dereotu, kereviz sapı, karalahana vb. yeşilliklerden sevdiklerinizi alıp, meyve suyu sıkacağından geçirip içine biraz limon ekleyerek, yemyeşil, harika, besleyici bir içecek hazırlayabilirsiniz. Zevkinize göre biraz zencefil de ekleyebilirsiniz. İçeceği biraz seyreltmek için salatalık suyu da kullanabilirsiniz. Bu karışımı günde 2-3 kere içebilirsiniz. Tatlandırmak için biraz yeşil elma suyu veya çok az bal ekleyebilirsiniz.  

YEŞİL ÇAY: Yeşil çay ile ilgili yapılan araştırmalarda, içinde bulunan bir antioksidan olan “EGCG”nin belirli bir beslenme programı uygulayanlarda kilo vermeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak ekstra kalori yakılmasını sağlar. Kilo vermek için yeşil çay içenler, bu çayı sade tüketmelidirler. Şeker, bal gibi tatlandırıcılar eklemeyin. Sade tüketmede zorluk çekenler, limon ve tarçın kullanarak yeşil çayın tadını zevklerine göre değiştirebilirler. Günde 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. 

YAĞSIZ SÜT: Son zamanlarda kalsiyum ile ilgili yapılan araştırmalarda, kalsiyumun zayıflamaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Yapılan bir araştırmada; yüksek kalsiyum içerikli düşük kalorili diyetle, düşük kalsiyum içeren düşük kalorili diyet deneklere uygulandığında yüksek kalsiyum grubunun daha fazla zayıfladığı gözlenmiştir. İnanması güç olsa da, yağsız süt, vücutta biriken yağların yakımını hızlandırmaktadır. Beslenme uzmanlarına göre, her gün yağsız süt içen bireyler, günlük olarak herhangi bir süt ürünü tüketmeyen insanlara göre %70 daha fazla yağ yakıyor. Ancak, günde bir bardaktan fazlasına ihtiyacınız yok; bunu unutmayın!

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ