Evde Kirpik Bakımı ve Gürleştirici Tarifler

Evde Kirpik Bakımı ve Gürleştirici Tarifler

Bakımlı kadınların en özen gösterdiği şeylerden biri de şüphesiz kaş ve kirpikleri... Kimi doğuştan gür ve kıvrık kirpiklere sahip olurken, kimi de seyrek kirpikler ile mücadele ediyor. Göz şekliniz ve renginiz fark etmeksizin bakışlarınıza derinlik katan kirpiklerin, gözlerinizin en çarpıcı kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yanlış makyaj uygulamalarından dolayı kirpikler bazen dökülüp incelebiliyor; ya da tamamen genetik faktörler kirpiklerin kısa ve cansız olmasına neden olabiliyor. Fakat doğru bakım ve gerektiğinde ek ürünler kullanarak kirpiklerinize uzun ve hacimli bir görünüm kazandırabilirsiniz. İşte kirpik bakımının püf noktaları ve kirpik uzatma yöntemleri:

1- Makyaj ile uyumamak

Sağlıklı kirpiklere sahip olmak için ilk kural makyajlı uyumamak. Gece yatmadan önce kirpiklerinizdeki maskarayı ve göz makyajınızı geri kalanını mutlaka temizlemelisiniz. Kirpiklerdeki makyajı çıkarmak bazen zor olabilir, ancak bunu yaparken yumuşak davranmaya dikkat edin. Aksi takdirde kirpiklerinizin dökülmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca makyajsız uyumanın en önemli faydası, gece boyu kirpiklerinizin nefes almasını ve bu şekilde büyümesini sağlamak olacaktır. 

2- Sağlıklı Beslenme

Yumurta, fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler, soğuk su balıkları, soya fasulyesi ve A ve C vitaminleri açısından zengin sebze ve meyveler, saç ve kirpiklerin uzamasına yardımcı olan besinlerdir. Ayrıca protein ve sağlıklı yağ asidi içeren diğer gıdalar da saç ve kirpiklerin uzamasını hızlandırırken; yeşil yapraklı sebzeler ve tavuk gibi demir yönünden zengin besinler de kirpiklerinizin dökülmesini engeller.

3- Kirpiklerinize düzenli bakım uygulayın

Saçlarınıza yaparken kirpiklerinize de düzenli bir bakım uygulayın. Bir kirpik fırçası veya tarak kullanarak kirpiklerinizi günde iki kez fırçalayın. Kirpik fırçanız yoksa temiz bir maskara fırçası da kullanabilirsiniz. Fırçaya birkaç damla E vitamini yağı ekleyin veya doğrudan kirpiklerinizin üzerine uygulayın. E vitamini yağı, kirpik dökülmesini önlemeye yardımcı olurken, günlük bakım yapmak kirpiklerinizi daha yumuşak ve kalın görünmesini sağlar.  

4- Kirpik kıvırıcı kullanmayın
 
Kirpik kıvırıcı kullanmayı tamamen bırakın. Kirpik kıvırıcılar kirpikleri zayıflatıyor ve kırılmalarına neden oluyor.  
 
 

5-Doğal bakımlar ile kirpiklerinizi güçlendirin 

Yukarıdaki maddeler dışında, uzun kirpiklere sahip olmak için kirpik uzatıcı serum ve yağlardan faydalanabilirsiniz. Dışarıdan satın alabileceğiniz bu serumlar aynı zamanda evde de hazırlanabilir. Aşağıda tariflerini verdiğimiz bakım kürlerini uygulayabilirsiniz. 

- Hint Yağı ile bakım 

Doğal bir Omega-6 yağ kaynağı olan hintyağı, içerdiği protein ve vitaminler sayesinde kirpik uzatmada en çok kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. 

Malzemeler:

1 çay kaşığı hintyağı

1 çay kaşığı emu yağı

Yarım çay kaşığı Hindistancevizi yağı

2 kapsül E vitamini yağı (isteğe bağlı)

Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz serumu küçük damlalı bir şişeye koyun. Kullanırken parmağınıza ya da bir pamuğa damlattığınız serumu, kirpik çizgilerinize nazik bir şekilde masaj yaparak uygulayın. Serumu gece yatmadan önce uygularsanız, sabaha kadar daha iyi etki etmesini sağlamış olursunuz. En iyi sonucu almak için her gün kullanmaya özen gösterin. Hazırladığınız karışım, hava ve suyla temasını önlediğiniz müddetçe bir yıla kadar saklanabilir. Eğer kaş uzatma ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, bu serumu kaşlarınıza da uygulayabilirsiniz.

- Zeytinyağı ile bakım

Kirpiklerinize zeytinyağı uygulayın. Zeytinyağı yaygın olarak saçları güçlendirmek ve saç uzamasını teşvik etmek için kullanılır. Bir pamuğa birkaç damla zeytinyağı dökün ve kirpiklerinizin üzerine sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın. Bunu dört hafta boyunca veya istenen sonuç elde edilene kadar yapın.  

- Vazelin ile bakım

Vazelin saçların ve kirpiklerin uzamasını sağlar. Gece yatmadan önce kirpiklerinize vazelin uygulayın ve sabahları ılık su ile durulayın. Vazelin, E vitamini yoksa iyi bir alternatiftir. Vazelini kirpik fırçanıza sürüp ve kirpiklerinizi fırçalayın.  

- Vitaminler ile bakım

B, D ve E gibi vitaminler kirpik büyümesini arttıran bir etkiye sahiptir. Bu vitaminler, kirpiklere uygulanan maskaranın veya kirpik kıvırıcının verdiği zararı korumak için kullanılır. Bu vitaminler ayrıca saç uzamasını da teşvik eder.  

- Aloe Vera ile bakım

Kirpikleriniz ve kaşlarınız için etkili, gürleştirici aşağıdaki serumu 3 gece kullanabilirsiniz. Düzenli uygulama sonrası değişimi fark edeceksiniz.

Malzemeler:

Aloe vera jeli

Organik hint yağı

E vitamini kapsülü

Bir kapta 1 çay kaşığı aloe vera jelini, 2 çay kaşığı hint yağını ve 2 adet E vitamini kapsülünü karıştırın. Kulak çubuğu yardımıyla bu yağı 3 gece boyunca her gece kirpiklerinize ve kaşlarınıza uygulayın.  

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ