Ey Aşk Ne Güzellikler Getirirsin...

Ey Aşk Ne Güzellikler Getirirsin...

Aşk, hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Araştırmalara göre aşık olmak, beynin 12 bölgesini faaliyete geçiriyor. İçinizde kelebekler uçmasına, tüm her şeye güzel bakıp hayatı toz pembe görmenize sebeptir aşk... Haydi gelin içinizde uçuşan bu kelebekler size ne gibi izler bırakıyor inceleyelim...

Aşkın Fiziksel Faydaları

1- Kansere karşı koruyor

Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Teoman Yanmaz, “Aşık olunca salgılanan melatonin, serotonin, adrenalin ve oksitosin hormonları vücut direncini artırarak kanserden koruyor, tedavide başarı oranını artırıyor" diyor.

2- Cildi güzelleştiriyor

Aşk gençlik iksiri gibidir. Aşık olduğunuzda vücut tarafından salgılanan endorfin, ciltte kan akışını yükselterek cildi yumuşak ve pürüzsüz yapar. Kan akımı değişiklikleri ve seks hormonlarının artması da cilde canlılık sağlar.

3-  Kalp krizi riskini azaltıyor

Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi artarken, kalp krizi riskinin azaldığı görülüyor. Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme görülüyor ve damarlar korunuyor.  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşkın yarattığı heyecanı şöyle anlatıyor: “Göğüste oluşan sıkıntı ve heyecan hissi, çarpıntı, kalbin yalpalayarak atması, anlamsız bir huzursuzluk hali aşkın vücudu ele geçirdiğini gösterir. Ancak bu duygular sanılanın aksine kalbe iyi gelir. Aşkın, uzun vadede kalp krizi riskini azalttığı, kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır." Kısacası aşk kalbinize iyi geliyor...  

4- Metabolizmayı hızlandırıyor, yağ yakımını arttırıyor

Aşkla birlikte değişen nörotransmitterler ve hormonlar tokluk hissinde artışa neden olarak kilo vermeye yol açabilir. Ayrıca bu hormonal değişimle birlikte aşık olan kişi daha neşeli ve hareketli olduğu için kilo kaybı yaşayabilir. Stres hormonları olarak bilinen noradrenalin de yağ yıkımını sağlar. 

5- Tansiyona iyi geliyor

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu sıcak bir kucaklaşma, 10 dakikalık sıcacık bir konuşmanın, tansiyonu düşürdüğü ortaya çıktı. Tansiyonu düzenleyen diğer etkenler ise vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin daha kaliteli olması oluşturuyor. 

6- Hafızayı güçlendirir

Aşık olmak vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip. Sinir sistemini onarmaya yardımcı oluyor ve yeni beyin hücrelerinin yetişmesini tetikleyerek hafızayı geliştiriyor.

7- Doğal ağrı kesicidir

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinin araştırmasına göre aşk, beynin ağrı kesici ilaçlara etki gösterdiği aynı sinirsel bölgesiyi etkiliyor. Oksitosin hormonunun salgılanmasıyla birlikte baş ağrılarının ciddi şekilde azaldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Aşkla birlikte fiziksel temasın artması ve sevgi dolu kucaklaşmalar ile kan basıncının düştüğü ve gevşeme durumu yaratan oksitosin hormonunun arttığı gözlemlenmiştir. Salınımı artan endorfinin etkisiyle ağrı duyumu azalmış oluyor. 

8- Bağışıklığı güçlendirir

Aşk ve sevginin vücutta gösterdiği etkiler sayesinde oksitosin ile de kan basıncında düzelme oluyor. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor. Yine endorfin ve seratonin salınımının etkisi ile bağışıklı sistemimiz güçlenir ve soğuk algınlığından kansere kadar her hastalıkta aşkın hem koruyucu hem iyileştirici etkisini görürüz.

9- Kolestrolü düşürüyor

Sevgiyi ifade etmek ve stres hormonu kortizolün azalması kolesterolü düşüyor. Yapılan araştırmalar da mutlu birliktelik yaşayan çiftlerin, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolestrol seviyelerinin de daha düşük olduğu ortaya çıkmış. Mutlu çiftlerin beslenme alışkanlıklarının daha kaliteli olması da kolestrol dengesini olumlu etkiliyor.

10- Kemikleriniz kuvvetleniyor

Araştırmalar mutlu evli çiftlerle iyi kemik sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

 

Aşkın Ruhsal Faydaları

1- Aşk güzelleştirir

Aşık olan insanların mutluluğu yüzlerine de yansıyor. Aşık olduğunuzda salgılanan hormonlar cildi güzelleştiriyor, sivilcelerin azalmasına da bir nevi yol açıyor denilebilir.

2- Mutluluk verir

Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor.

3- Her şeyin tadı daha bir tatlı gelmeye başlar

Amerikan Psikolojik Kuruluşu bir araştırma yaptı ve bir grup öğrenciye aşkla ilgili yazı yazdırdı. Sonrasında çeşitli yiyecek ve içecek numunelerinin tadına baktılar. Öğrenciler ne tatmış olursa olsun her şeyin tatlı bir aroması olduğunu söylediler.

4- Ömrü uzatır

Mutlu bir birlikteliğe sahip insanların, yalnız yaşayanlara oranla daha uzun yaşadıklarını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre yalnız yaşayan insanlarda depresyon ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin de fazla olduğu ortaya çıkmış. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını gösteriyor.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ