Sağlıklı Bir Cilt İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt herkesin hayalidir... Taşıdığınız genlerin bu konuda rolü büyük olsa da, sizin de cildiniz için yapabileceğiniz birçok şey var. Gelin bu maddelere birlikte göz atalım. Siz de cildinizin capcanlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını hemen uygulamaya başlayın...

1- Düzenli uyuyun

Cilt güzelliğiniz için uykunuzu iyi almanız çok önemli. Günde 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Düzenli ve derin uykuda hormonlar dengelenir ve cilt kendini yeniler. Uykusuz kalmış kişilerin gözlerinin altında mor halkalar, yüzünde çizgiler oluşur, cilt rengini kaybeder ve kurur. Uykudayken cildiniz daha fazla sıvı depolar ve ciltte toplanması hareketsiz olunduğu için kolaylaşır. Bu sayede de cilt gerilir ve kırışıklıklar açılmaya başlar. Uyurken yüzüstü yatmamak, yüksek yastık kullanmamak ve bol oksijenli bir oda önemlidir. 

2- Bol su için

Su vücudunuzun içini olduğunu kadar dışını da besler. Siz de cilt sağlığınız için bol su içerek detoks yapın. Özellikle her sabah aç karnına bir bardak ılık su tüketin. Dünya yıldızlarının %85’i güzel görüntülerini suya borçlu olduklarını söylüyorlar. Bu kadar insan bir araya gelip yalan söylüyor olamaz. Su içmek, hayatımızın en önemli eylemi olduğu kadar, güzelliğimizi de ayakta tutan, gençliğimizi uzatan ve sağlık açısından birçok konuda bizi destekleyen bir eylem.

3- Cildinize masaj yapın

Yatmadan önce, cildinizi temizledikten sonra nemlendiricinizi masaj yaparak sürün. Masajı yaparken kremi iyice yedirmeye özen gösterin.

2- Bol bol narenciye tüketin

Narenciyenin her cinsinden tüketerek detoks yapın. Limonla sağlıklı organlarınız ve cildiniz arasında bağ kurarken, portakal tüketerekte almanız gereken C vitaminini alın.

4- Güneşten korunun

Çoğu kadın bronz tenli olmak ister ancak güneş ışınları cilde ciddi zararlar verebilir. Cildinizin sağlığı için güneşten koruyan, yüksek faktörlü kremler kullanın.

7- Siyah noktalarla mücadele edin

Siyah noktalar cildi çok kirli gösterir. Güzel görünen bir cilde sahip olmak için siyah nokta bantları kullanın.

 

6- Sivilcelerinizle mücadele edin

Sivilce sıkmak tavsiye edilen bir şey değil ancak ucu beyazlaşmış sivilceleriniz varsa onları pamuk yardımıyla iki yandan bastırarak sıkın ve iyice temizleyin.

9- Düzenli egzersiz yapın

Egzersizin faydaları saymakla bitmez. Cilt sağlığınız için de düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Cildinizin sıkılığı sağlıklı olduğunun işaretlerindendir.

11- Cildinize maske uygulayın

Haftada en az bir kere cilt maskesi uygulayın. Bu maskeleri evde kendiniz de yapabilirsiniz.

12- Bitki çayı için

Bitkisel çaylar cildi besler. Cildinizin sağlıklı olması için başta yeşil çay olmak üzere faydalı bitki çayları tüketin.

21- Kremlerini en aza indirin

Günlük hayatta düzenli olarak kullandığınız kremlerin sayısını en aza indirin. Gece yatmadan ya da sabah kalktığınızda cildinize mümkün olduğunca az krem uygulayın.

24- Gülümseyin

Cildinizi en güzel gösteren özellik gülümsemenizdir. Daha canlı ve sağlıklı görünmek için bol bol gülümseyin.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ